Näitus “Fotorändur Carl Sarapi Rakvere”

Carl Sarap näitus

Muuseum avab linna keskuses näituse Carl Sarapist

SA Virumaa Muuseumide näitus "Fotorändur Carl Sarapi Rakvere" on alates 20. maist avatud Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil. Välinäitus esitleb Rakvere linna nähtuna läbi Carl Sarapi fotokaamera ning tutvustab põgusalt fotograafi elukäiku.

Näitus tutvustab Rakveres 1930. aastatel elanud fotograafi ja kirjastaja Carl Sarapi (1893-1942) ja tema elukaaslase Johanna Triefeldti tegevust ja loomingut. Koos pidasid nad siin raamatu- ja kirjatarvete poodi, pildistasid ja kirjastasid postkaarte. Sarap rändas palju mööda Eestimaad ringi ning jäädvustas Eesti linnu ja külasid, arhitektuuri ja loodust. Carl Sarapi fotosid ja negatiive on säilinud mitmes Eesti muuseumis ja mäluasutuses ning kõige suuremad kollektsioonid on Virumaa Muuseumide ja Tallinna Linnamuuseumi kogudes.

Carl Sarap on kirjutanud: “Õppisin fototööd koolipoisi põlves oma onu Aleks. Saare juures, kes omas hää kaamera ja oskusi ning pildistas pääasjalikult inimesi. Hiljem tegutsesin amatöörina, kuni a 1929 asusin Joh. Triefeldti juures alalisele tegelikule fototööle, mis on vahetpidamata kestnud siiamaani.“  

Muuseum kutsub kõiki huvilisi näituse vahendusel otsekui jalutuskäigule, mis algab vaadetega Vallimäele ja linnusele, kulgeb edasi Pikale tänavale, kust läheb tee Tammiku kaudu Kondivalusse, Palermosse ning Õpetajate Seminari kaudu Õpetaja heinamaale. Sarapi kaamera vaatevälja on jäänud koolimajad Vabadusplatsil ning Ausambamäe kujunemine. Marsruut viib Turuplatsilt Laia tänava kaudu Tallinna ja Tööstuse tänavale ning Rahvaaeda. Näituse lõpetavad vaated Teatrimäele ja Fr. R. Kreutzwaldi tänavale. 

Rakvere linna päevade ajal, 10. juuni õhtul ja 11. juuni hommikupoolikul kutsume linlasi ringkäikudele Sarapi jälgedes, kus ekskursioone juhib Kaja Visnapuu.    

 

Näituse töörühm:

Kuraator: Pilvi Põldma

Konsultant: Kaja Visnapuu

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Kujundaja: Erik Teemägi, OÜ Putka

Trükk: Maris Meister, Grupp Trükiagentuur

Projektijuht: Inge Laurik-Teder

 

Eriline tänu Fotomuuseumi koguhoidjale Merilis Roosalule ja Rakvere linnakunstnik Marju Püümetsale. Näituse toetajad on Rahvakultuuri Keskuse Virumaa Pärimuskultuuri toetamise meede, Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupp ja Rakvere Linnavalitsus. Näitus andis ainest õpetajatele iseseisvaks kasutamiseks mõeldud haridusprogrammi juhendmaterjali koostamiseks, mida tutvustakse uue kooliaasta hakul.

 

Näitus “Fotorändur Carl Sarapi Rakvere” on avatud 20. maist kuni 30. septembrini Rakvere Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil.

 

Rohkem infot:

Pilvi Põldma
+372 322 5501

pilvi@svm.ee

 

Inge Laurik-Teder

+37255667611
inge@svm.ee