"Fotorändur Carl Sarapi Rakvere"

Fotorändur Carl Sarapi Rakvere
Asukoht
Rakveres, Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil

SA Virumaa Muuseumide näitus "Fotorändur Carl Sarapi Rakvere" on alates 20. maist oktoobri lõpuni avatud Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil. Välinäitus esitleb Rakvere linna nähtuna läbi Carl Sarapi fotokaamera ning tutvustab põgusalt fotograafi elukäiku.

Näitus tutvustab Rakveres 1930. aastatel elanud fotograafi ja kirjastaja Carl Sarapi (1893-1942) ja tema elukaaslase Johanna Triefeldti tegevust ja loomingut. Koos pidasid nad siin raamatu- ja kirjatarvete poodi, pildistasid ja kirjastasid postkaarte. Sarap rändas palju mööda Eestimaad ringi ning jäädvustas Eesti linnu ja külasid, arhitektuuri ja loodust. Carl Sarapi fotosid ja negatiive on säilinud mitmes Eesti muuseumis ja mäluasutuses ning kõige suuremad kollektsioonid on Virumaa Muuseumide ja Tallinna Linnamuuseumi kogudes.

Carl Sarap on kirjutanud: “Õppisin fototööd koolipoisi põlves oma onu Aleks. Saare juures, kes omas hää kaamera ja oskusi ning pildistas pääasjalikult inimesi. Hiljem tegutsesin amatöörina, kuni a 1929 asusin Joh. Triefeldti juures alalisele tegelikule fototööle, mis on vahetpidamata kestnud siiamaani.“  

Muuseum kutsub kõiki huvilisi näituse vahendusel otsekui jalutuskäigule, mis algab vaadetega Vallimäele ja linnusele, kulgeb edasi Pikale tänavale, kust läheb tee Tammiku kaudu Kondivalusse, Palermosse ning Õpetajate Seminari kaudu Õpetaja heinamaale. Sarapi kaamera vaatevälja on jäänud koolimajad Vabadusplatsil ning Ausambamäe kujunemine. Marsruut viib Turuplatsilt Laia tänava kaudu Tallinna ja Tööstuse tänavale ning Rahvaaeda. Näituse lõpetavad vaated Teatrimäele ja Fr. R. Kreutzwaldi tänavale. 

Viimane linnaekskursioon ehk "Fotorännak Carl Sarapi jälgedes" toimub 17. septembril kell 13 Kaja Visnapuu juhtimisel. Kogunemine Vallimäe veski juures (Vallimäe tee 2). Osalemine tasuta.

 

Näituse töörühm:

  • Kuraator: Pilvi Põldma
  • Konsultant: Kaja Visnapuu
  • Keeletoimetaja: Hille Saluäär
  • Kujundaja: Erik Teemägi, OÜ Putka
  • Trükk: Maris Meister, Grupp Trükiagentuur
  • Projektijuht: Inge Laurik-Teder

Eriline tänu Fotomuuseumi koguhoidjale Merilis Roosalule ja Rakvere linnakunstnik Marju Püümetsale. Näituse toetajad on Rahvakultuuri Keskuse Virumaa Pärimuskultuuri toetamise meede, Kultuurkapitali Lääne-Virumaa ekspertgrupp ja Rakvere Linnavalitsus. Näitus andis ainest õpetajatele iseseisvaks kasutamiseks mõeldud haridusprogrammi juhendmaterjali koostamiseks, mida tutvustakse uue kooliaasta hakul.

Näitus “Fotorändur Carl Sarapi Rakvere” on avatud 20. maist kuni 30. oktoobrini Rakvere Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil.

Rohkem infot:

Pilvi Põldma
+372 322 5501
pilvi@svm.ee

Inge Laurik-Teder
+37255667611
inge@svm.ee