Teet Suure autorinäitus “Mere äärde” Kalame talumuuseumis

Mere äärde

Teisipäeval, 4. augustil kell 18.00 avatakse Karepal Kalame talumuuseumis näitus „Mere äärde“, kus kunstnik Teet Suur toob kunstipubliku ette sgrafiito- tehnikas tööd Karepa ja põhjaranniku peidetud poolest.


Autoritehnikas töödes kajastuvad põhjaranniku sügavamad jooned, mis on kunstniku jaoks kujundanud pildi selle paiga hingest ja näost. Ajavaod tema töödes ulatuvad aastakümnete taha ja sealt tagasi tänasesse päeva, neid võib märgata nii rannas kui ka metsarajal mändide all jalutades. Need jäljed tunneb vaataja vaevata ära, need on tuttavad ja aeg peatub hetkeks.

Teet Suur tundis lapsepõlves suurt mere-igatsust. Pikad tööpäevad heinateol, ühekülgne maaelu ja tollane sovetiaegne olukord ei võimaldanud tal tihti mere äärde pääseda. Vaid harva juhtus, et isa viis poisi randa. Lapsepõlves läbielatud pettumused mere äärde jõuda, andsid kunstnikule ka inspiratsiooni näituse teema jaoks. Teet Suur mäletab siiani, kuidas Moskva ja Leningradi jõukad suvitajad istusid Võsul mändide varjus ja vaatasid merd, imetlesid selle ilu. “Mõtlesin noore maapoisina tihti, et kellel küll on nii palju aega, et nad võivad linnast lihtsalt mere äärde sõita. See tundus tol hetkel kui helesinine unistus. Nüüd on mul endal selleks aega,” rääkis Suur.

Näitusekohaks, mis kunagisi salaunistusi avalikustab, on Karepa - paik põhjarannikul, kus kohtuvad maa ja meri, veepiir ja silmapiir. “Meri, see vabadus ja avarus, mida silm haarama ei ulatu. Karepa, kus alati on olnud kunstnikud ja kunstielu. Siin on käsikäes kunstnike omavaheline suhtlemine, inspiratsioon, jäädvustamine ja pärand,” lisas Suur.

Sgrafiito-tehnikas on varasemalt Suurel olnud isikunäitus Soomes Lapua linnas Soome vabariigi 100. sünnipäeva auks. See ainulaadne tehnika võimaldab kipsi süvistades tekitada 3D efekti ning erinevad kihid ja värvid annavad hea võimaluse jutustada kauni ja vaatajale tuttava loo.


Teet Suur on pärit Lääne-Virumaalt Tamsalu vallast. 2009. aastal alustas Suur õppimist Tartu Kõrgemas Kunstikoolis skulptuuri erialal, aastani 2017 oli ta Rakvere linnakunstnik. Teet Suur on loonud Rakvere linnale üleilmset kuulsust toonud eriilmelised jõuluinstallatsioonid. Tänasel päeval on ta vabakunstnik.